Na existujúcich stavbách a objektoch sa často stretávame so starými pôvodnými ČOV vybudovanými v minulosti.
Pred rokom 1989 sa budovali najmä väčšie ČOV pre mestá a obce, ale nájdu sa z tohto obdobia aj menšie ČOV pre rekreačné zariadenia a strediská. Dôležite je samostatne posúdiť najmä technický stav nádrži. Najčastejším použitým nosným materiálom bol v tomto období betón, smaltovaná oceľ ale aj sklolaminát. Technologické časti z tohto obdobia sú väčšinou už technicky zastarané a nedostatočné. Návrh sa spracuje v krátkej štúdií a väčšinou spočíva v posúdení technického stavu nádrži a v návrhu na ich rekonštrukciu pokiaľ sú vhodné zo statického hľadiska. Nová technológia sa už zväčša navrhuje rovnaká ako v súčasných ČOV.
Po roku 1890 po uvoľnení trhu začali postupne vznikať nové firmy, ktoré prinášali na trh nové technické riešenia a trendy, z ktorých niektoré pretrvali do dnes, ale mnohé zanikli. Preto sa v súčasnosti stretávame pri rekonštrukciách ČOV z tohto obdobia s mnohými variantmi, ku ktorým sa nedajú získať žiadne technické podklady. V tomto prípade sa postupuje individuálne a návrhy sa riešia podľa skutočného technického stavu.
Rekonštrukcie vodojemov sa posudzujú rovnako a to najmä technický stav nádrži, ich vodotesnosť a samostatne armatúrne rozvody. Stavebnými postupmi sa zrealizuje obnovenie vodotesnosti nádrží z vnútornej strany, zaizolovanie vonkajších plášťov vodojemov a spätné obsypanie. Rekonštrukcia armatúrnych komôr a prevádzkového objektu a najmä odvedenie dažďových vôd od objektu vodojemu, čo býva najčastejší dôvod vlhnutia a plesní v objekte. Nakoniec výmena liatinových armatúrnych rozvodov a elektroinštalácie a ovládania s dôrazom na diaľkový prenos údajov na určený dispečing.
© 2018 AQUABEST s.r.o. - Žilina | Pravidlá používania cookies | Tvorba webu EDMAX® studio